Jak funguje drtič odpadu

Drtič odpadu je malé elektrické zařízení, jež vám ušetří spoustu času a starostí v kuchyni. Jediné co vidíte na povrchu Vašeho dřezu je malé, stylové a lesklé, velmi nenápadné tlačítko. Doslovně by se dalo říct, že se svých potravinových odpadů zbavíte pouhým stiskem tlačítka. Jinak o drtiči vůbec nevíte. Až jednou drtič vyzkoušíte, s údivem budete vzpomínat na doby, kdy jste jej ve své kuchyni ještě neměli. Poznali byste na obrázku, že je ve dřezu namontovaný drtič odpadu? Schválně zkuste najít tlačítko na obrázku :-)

Nejde však jen o pohodlí ve Vaší kuchyni. Pravda, můžete škrábat brambory přímo do dřezu stejně jako čistit zeleninu a ovoce. S přehledem zlikvidujete banánové slupky, skořápky, kávovou sedlinu a sáčky od čaje (jen ty papírové a šňůrku odtrhněte). Stisknutím tlačítka se zbavíte ovoce a zeleniny, kterou jste nestihli sníst, a začala již zahnívat. Ten pocit, kdy do dřezu můžete vhodit banánovou slupku a už ji nemusíte vytahovat…


Nepodrtí Vám všechny odpadky, jen potravinové zbytky. Tím dochází k přirozenému a jednoduchému třídění odpadů přímo u zdroje. Plechovky, gumičky ani mikrotenové sáčky drtič nepomele. Spíše se zasekne a budete jej muset vybírat.
Hlavním pozitivem drtičů je čistý a suchý koš bez poletujících otravných mušek a zápachu. Jak řekl jeden náš spokojený klient: Život bez drtiče je poloviční život . V koši se vám nic nerozkládá, nebude tam nic tekutého, nic, co by mohlo koš znečistit. Jen suché obaly.
A co teprve uděláte se zbytky polévky a omáčky? Spláchnete do WC, pravda? Společně s kusy masa, brambor a jiné zeleniny. Pokud něčím krmíte krysy, tak jsou to přesně tyto velké kusy potravin.
Co je potom, lepší? Podrtit zbytky na malé kousky, které hlodavci nemohou pozřít nebo je vcelku spláchnout? Odpověď je jasná.


Na trhu existují drtiče s indukčními motory a drtiče s motory s permanentním magnetem. Indukční drtiče, se o značky InSinkErator, Wave, Franke a další. Gumová manžeta je upevněna „natvrdo“, ve spodní části se mohou časem nachytat zbytky podrcených zbytků a začít zapáchat.
Komerční indukční drtiče jsou skvělé pro gastro provozy, jsou pomalé a těžké, zato jsou schopny běžet téměř nepřetržitě. Mají vlastní chlazení proudem vzduchu, nicméně proud vody k drcení potřebují jakbysmet.
Do domácností se hodí spíše druhý typ, drtiče s motorem s permanentním magnetem pro rychlejší drcení (2x vyšší otáčky), nižší hmotnost a rozměry. Značky Waste King, EcoMaster, Waste Maid, Commander a další. Nezanedbatelnou výhodou těchto drtičů je také možnost vyjmout gumovou manžetu a nechat ji umýt v myčce. Prodejci navíc mají tyto manžety běžně skladem.


Princip drcení je u obou typů stejný, zbytky potravin se drtí na tupém „struhadle“ na kousky nepřesahující 1-3 mm. Jen tak na okraj, tak malými kousky se není schopen živit žádný hlodavec. Jedině, že by používal k nasávání slámku, což se prozatím nepodařilo ani cvičeným krysám . Celý proces drcení je tak rychlý, že obvykle netrvá déle než 10 – 20 sekund.


V drtiči nejsou žádné ostré nože, jež by se musely brousit, nehrozí tedy ani nebezpečí poranění, jak známe z některých hollywoodských filmů . Přesto do drtiče nedoporučujeme strkat ruce, rotační talíř se při provozu otáčí 2800 otáčkami za minutu, pěknou modřinu na prstě tedy udělat dokáže.
Spotřeba vody se navýší jen minimálně, pro čtyřčlennou rodinu cca 4 litry denně, což je srovnatelné s jedním spláchnutím WC. Stejně tak zvýšení spotřeby elektrické energie, navýšení o 4 – 5 kWh ročně, tedy cca 20 - 40 Kč za rok při ceně 8 Kč za kW.